Polska Architektura XXL Oto najlepsze realizacje minionego roku! – najlepsze realizacje minionego roku!
Technologia, architektura
Nagrodę główną Grand Prix zdobyła przystań kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach zaprojektowana przez pracownię RS+ Robert Skitek. Uczestnicy Gali online mieli okazję posłuchać ciekawej prezentacji Ani Cymer o tegorocznych laureatach Nagrody Pritzkera, a także Partnera plebiscytu – firmy Duravit.
13te rozstrzygnięcie plebiscytu Polska Architektura XXL odbyło się w postaci transmisji online na portalu youtube oraz profilach FB stron Grupy Sztuka Architektury. Dostosowana do pandemicznych czasów forma nie przeszkodziła jednak w sprawnym przeprowadzeniu głosowania wśród jurorów oraz publiczności.
W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz, swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów.
Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020
W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci oraz jury najwyżej ocenili szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio.
Eksperci docenili lekką formę budynku wpisującą się w otaczający krajobraz, pomimo swoich gabarytów nawiązujący do otoczenia.
Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili Dom Przełamany we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia S3NS Architektura.
W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać apartamentom na Wilczej Porębie autorstwa Studia de.materia. Jak uzasadniają, budynek zaprojektowano z poszanowaniem regionalnego charakteru. Kontekst jako istotna projektowa została ciekawie i niesztampowo zinterpretowana przez architektów.
Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało wnętrze biura coworkingowego Chillispaces.com w Krakowie autorstwa pracowni Make It Yours, MAKA Architekci oraz Grupy NONO. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi zaprojektowane przez pracownię The Design Group.
Eksperci docenili uszanowanie tożsamości historycznej zabytkowej zabudowy i pieczołowicie wyeksponowane detale oraz przetworzenie i zaadoptowanie wielkiej sztuki we wnętrzach i wprowadzenie akcentów w postaci żywej roślinności.
Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było mieszkanie w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Magma. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym gdzie zdefiniowanie architektury w bryle i elewacjach domu znajduje swoje odzwierciedlenie w intrygującym wnętrzu, a dobór materiałów podkreśla niesamowity klimat miejsca jest wnętrze domu Ślonsko Chałpa zaprojektowane przez pracownię mode:lina.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu.
W kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Park uśmiechu we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię IKROPKA. W opinii jury za atrakcyjność rozwiązań i klimat miejsca; ciekawe możliwości spędzania czasu z jednoczesną intymnością dla użytkowników, najbardziej wyróżniła się wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie zaprojektowana przez pracownię SLAS architekci.
Wśród ogrodów prywatnych nagroda publiczności oraz nagroda jury powędrowała w te same ręce czyli do pracowni Gardenae za ogród na skarpie w Karpicku.
Eksperci docenili prosty, nieprzytłaczający charakter ogrodu dopasowany do architektury budynku oraz wybrana przez architektów roślinność, która skalą pasuje do wnętrza patio.
W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2020 jury, w skład którego wchodzili laureaci poprzedniej edycji Plebiscytu, przyznało także nagrodę Grand Prix.
Za ciekawie wpisujący się w zastany kontekst miejsca obiekt niejako integrujący się z otoczeniem i projekt z rozmachem, ten prestiżowy tytuł otrzymała przystań o kajakarska MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach, dzieło pracowni RS+ Robert Skitek.