5 mitów i 4 fakty dotyczące karmienia piersią

Zdrowie i uroda

Proces karmienia piersią niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla maluszka, jak i dla matki, a także wpływa na dobre samopoczucie obu stron.

W ramach trwającego właśnie Tygodnia Karmienia Piersią, położna Małgorzata Buba - laureatka konkursu Położna na medal, pragnie podzielić się najważniejszymi faktami i mitami dotyczącymi karmienia piersią, aby zapewnić rodzinom rzetelną wiedzę i wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących żywienia niemowląt.

1. Mit - Nie mogę wykarmić maleństwa bo mam płaskie lub wklęsłe brodawki.

Większość mam, niezależnie od kształtu swoich brodawek, jest w stanie skutecznie karmić swoje maleństwo. Wklęsłe lub płaskie brodawki mogą stanowić pewne wyzwanie na poczatku, ale istnieje wiele metod i technik, które mogą pomóc mamie w tym procesie. Na przykład, delikatne masowanie brodawek przed karmieniem, stosowanie specjalnych nakładek korekcyjnych, a także korzystanie z różnych pozycji podczas karmienie, mogą pomóc w odpowiednim przystawianiu dziecka do piersi i ułatwić mu karmienie. Ważne, aby przystawiać dziecko do piersi jak najszybciej po porodzie, aby nie opóźnić pierwszego karmienia, dziecko od pierwszych godzin życia dostosowuje się do warunków anatomicznych mamy.

2. Mit - Karmienie piersią dziecka powyżej roku nie ma sensu, ponieważ mleko mamy jest już bezwartościowe.

Karmienie piersią ma wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka niezależnie od wieku dziecka. Mleko mamy jest niezwykle wartościowe i dostosowane do potrzeb rosnącego dziecka, niezależnie czy ma ono kilka miesięcy, czy kilka lat. W miarę jak dziecko rośnie, skład mleka mamy zmienia się, dostosowując się do jego potrzeb żywieniowych i rozwojowych. W każdym wieku dziecka mleko mamy dostarcza ważnych składników odżywczych i przeciwciał, które wspierają rozwój dziecka.

3. Mit - Podczas karmienia piersią powinnam stosować restrykcyjną dietę.

To mit, który niestety funkcjonuje nadal w naszym społeczeństwie. Pokarmy, które przyjmuje mama mają ogromne znaczenia dla rozwoju dziecka. Dlatego zaleca się, aby podczas karmienia piersią mama odżywiała się zdrowo, smacznie i kolorowo. Posiłki powinny być urozmaicone, kobieta może jeść produkty potencjalnie alergizujące, pod warunkiem, że sama nie ma na nie alergii. Urozmaicone odżywianie mamy, powoduje że, jej dziecko poznaje smaki, dzięki czemu łatwiej będzie mogło zaakceptować nowe pokarmy po ukończeniu 6 miesiąca życia. Warto, także pamiętać, że kobieta karmiąca piersią powinna spożywać więcej kalorii. Podczas karmienia piersią zabronione jest spożywanie alkoholu.

4. Mit - Powinnam dokarmiać dziecko po ukończeniu 4 miesiąca życia

Eksperci WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zalecają, aby dziecko karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jak wskazują eksperci pokarm prawidłowo odżywionej mamy jest w pełni wystarczającym pożywieniem, dostarczającym większości składników odżywczych zapewniającym rozwój i prawidłowe funkcjonowanie dziecka w pierwszym półroczu jego życia. Udowodniono, że mleko mam karmiących piersią ponad 12 miesięcy jest wartościowe, zawiera znacznie więcej tłuszczów i składników energetycznych, co pozytywnie wpływa na rozwój dziecko po 12 miesiącu życia.

5. Mit - Moja mama nie miała pokarmu to ja też nie będę mogła karmić

Pamiętajmy! Niedoboru pokarmu się nie dziedziczy! Aby wytłumaczyć ten krążący do dziś mit musimy się cofnąć do czasów kiedy nasze mamy rodziły. Kiedyś od razu po porodzie maleństwo było odbierane mamie i przynoszone do karmienia co 3 godziny, co nie wpływało pozytywnie na laktację. Przyczyną niedoboru pokarmu mógł być wtedy stres spowodowany rozłąką z najbliższą rodziną. Dziś kobiety, tuż po porodzie mogą nakarmić swojego maluszka, a także mogą karmić go na żądanie, ponieważ maleństwo jest z mamą co pozytywnie wpływa na pobudzenie laktacji.

1. Fakt - Karmiąc piersią mogę pić kawę

Pić kawę czy nie? To najczęstsze pytanie które zadają sobie mamy karmiące. Nie ma przeciwwskazań do picia kawy podczas karmienia piersią. Jednak szczególnie w pierwszych trzech miesiącach należy zachować pewną ostrożność. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy, to maksymalnie 300 mg na dzień. Co oznacza, że mam może wypić dwie kawy na dobę, ponieważ jedna filiżanka kawy zawiera około 130 mg kofeiny.

2. Fakt - Karmienie piersią zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi i jajnika u matki

Jak wykazują dane Amerykańskiej Akademii Pediatrii, karmienie piersią przez okres powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika o 28%, a z każdym kolejnym rokiem o około 4,3%. Natomiast idąc za raportem wydanym przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF), mówią, że każde pięć miesięcy karmienia piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2%.

3. Fakt - Niemowlę można wykarmić tylko jedną piersią

Tak, to prawda. Każda pierś jest w stanie wyprodukować potrzebną dla maluszka ilość mleka. Jest to bardzo ważna informacja szczególnie dla kobiet, które urodziły bliźniaki, bądź są też po amputacji piersi.

4. Fakt - Rozmiar biustu nie ma wpływu na ilość mleka

Mleko produkowane jest w gruczołach mlekowych, a za wielkość piersi odpowiada tkanka tłuszczowa, dlatego wielkość piersi , nie wpływa w żaden sposób na jego produkcję. Im częściej dziecko będzie przystawiane do piersi będą one bardziej stymulowane do produkcji mleka. Bardzo ważne jest także prawidłowa technika karmienia.

Podczas Tygodnia Karmienia Piersią – zachęcamy wszystkie mamy do otwartej rozmowy na temat karmienia piersią.

Jeśli borykasz się z jakimiś problemami podczas karmienia piersią lub masz pytania na ten temat skorzystaj z rady położnej.